EĞİTİM
AAS,Fashion Institute of Technology State University of New York,
MBA Marketing, Boğaziçi Üniversitesi
BA Business Administration,Boğaziçi Üniversitesi
Robert College

ÖDÜL
Illie Wacs,Tailored Design Award New York

İpek üreticisi bir ailenin torunudur. Onsekizinci yüzyılın sonlarında büyükdedesi Osmanzade Akif Bey alman Karl Merz’in Osmanlı topraklarında kurduğu ipek fabrikasını satın alır. Çin’den en iyi cins ipek kozalarını getirip işler. Sultan 2.Abdülhamid tarafından ipekçiliğe katkısı nedeniyle nişan ile ödüllendirilir.

Çocukluğundan itibaren resme ilgi duymuştur. Ünlü ressamların atölyelerine devam etmiştir. Eğitimini aldığı pazarlama bölümüne rağmen bu konuda çalışmak yerine moda tasarımcısı olmaya karar verir ve New York FIT’de eğitim alır. Mezuniyetinden sonra çeşitli firmalara koleksiyonlar hazırlar. Yaptığı tasarımların satış başarısı, özgün tasarımın yanında müşteri odaklı çalışması, müşteri profilini oluşturan kadınların giyim tercihlerini araştırma ve özümseme yetisine dayanmaktadır. Amerikan firmalarına tasarımlarını Amerikalı kadının beğenileri doğrultusunda, kürk ve deri koleksiyonlarını Rus ve Avrupalı kadınların giyim tarzlarını inceleyerek hazırlamaktadır. Çeşitli Arap müşterileri için abiye koleksiyonlarının yanısıra kişiye özel tasarımlar hazırlamaya devam etmektedir.

Kalıpların doğru hazırlanmasındaki titizliğini ve drapaj tekniğine hakimiyetini özellikle Giorgio St Angelo’nun sahibi Mario Lupia denetiminde kazanmıştır. Sert ve yumuşak materyalleri birleştirerek, giyeni ön plana çıkartan tasarımları, asimetrik vurgular taşır. Renklerle olan ilişkisi kumaş üzerine desenlediği Osmanlı motifleri, Antakya mozaikleri ve illustrator ve ressamların eserlerini yorumlamasında görülebilir. Bilgisini, birikimini aktarmaya eğitim kuruluşlarında dersler, seminerler vererek ve mimarlık firmalarına renk ve dekorasyon danışmanlığı yaparak devam etmektedir.


E-mail: ipektohumcu@hotmail.com
WEB: www.ipektohumcu.com

GSM: (+90)533 4771507

TurkeyEnglish